• 1400/01/14 - 12:24
  • تعداد بازدید : 54
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
واکسینه کردن به موقع دام الزامی است

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی دامپزشکی خوزستان گفت: دامداران برای حفظ سلامت دام های خود در اسرع وقت، دام‌های خود را علیه بیماری «تب برفکی» واکسینه کنند.

دکتر محمد آنتیک چی رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی دامپزشکی  استان خوزستانگفت: دامداران عزیز استان باید برای حفظ  سلامتدام‌های خود و جلوگیری از وقوع شیوع بیماری تب برفکی، دام‌های را به موقع واکسینه کنند.

آنتیک چی افزود: بیماری تب برفکی یکی از بیماری‌های ویروسی مسری دام است، که باعث « زخم دهانی، ریزش بزاق، تب، بی‌اشتهایی، کاهش تولید شیر، لنگش و تلفات» در دامهای جوان می شود.

وی  تاکید کرد: رعایت اصول بهداشتی، قرنطینه‌ای، همچنین واکسیناسیون مؤثر در مدیریت، کنترل و پیشگیری از بیماری تب برفکی مهم و بسیار موثر است.

آنتیک چی با اشاره به اینکه سیاست گذاری جدید سازمان دامپزشکی کشور مبنی بر واکسیناسیون دام مبنی بر ریسک بیماری است گفت: دامداران می بایست از طریق مراجعه به مراکز واکسیناسیون بخش غیر دولتی نسبت به واکسیناسیون دامهای خود اقدام نمایند.

وی در خصوص احتمال شیوع بیماری تب برفکی در دام‌های حساس به این بیماری هشدار داد و افزود: دامداران می بایست با مراجعه به مراکز واکسیناسیون بخش غیر دولتی و با هماهنگی شوراهای اسلامی روستا و دهیاران نسبت به واکسیناسیون به موقع دامهای سبک و سنگین خود اقدام نمایند.

محمد آنتیک چی افزود: واکسیناسیون به موقع دامهای سبک و سنگین، در کنار رعایت اصول بهداشتی و قرنطینه‌ای و کنترل  تردد دام، می‌تواند شیوع بیماری تب برفکی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

وی از دامدارن خواست که برای حفظ سلامت دام‌های خود و جلوگیری از شیوع بیماری و خسارات جبران ناپذیر آن، همکاری و تعامل لازم را با اکیپ‌های دامپزشکی برای انجام عملیات مایه‌کوبی و سایر خدمات دامپزشکی داشته باشند.

  • گروه خبری : اخبار اصلی,اطلاعیه,اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 272757
کلمات کلیدی
حسین شانه سازان

حسین شانه سازان

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید