• 1403/01/11 - 13:42
  • تعداد بازدید : 76
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

آغاز اجرای طرح واکسیناسیون دام‌های سبک خوزستان علیه بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک

معاون سلامت دامپزشکی خوزستان از آغاز واکسیناسیون بالغ بر 4 میلیون راس دام‌ سبک این استان علیه بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان خوزستان  بهمن جوشن معاون سلامت دامپزشکی استان خوزستان، با اشاره به آغاز اجرای طرح واکسیناسیون رایگان طاعون نشخوارکنندگان کوچک در خوزستان، اظهار کرد: این طرح از ابتدای فروردین ماه امسال آغاز و تا انتهای خرداد ماه ساجاری ادامه دارد.

بهمن جوشن با اشاره به تعداد دام‌هایی تحت پوشش این طرح، افزود: پیش‌بینی می‌شود در این طرح واکسیناسیون بالغ بر 4 میلیون راس دام سبک عشایری و روستایی استان تحت پوشش رایگاه واکسیناسیون این بیماری قرار گیرند.

وی درباره بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک، گفت: بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک یا به اختصار PPR یک بیماری ویروسی بسیار واگیر در جمعیت دام سبک ( گوسفند و بز ) بوده و باعث بروز تلفات و خسارات اقتصادی فراوان در جمعیت دامی حساس می شود و علایم این بیماری با شروع ناگهانی تب، ریزش ترشحات از چشم و بینی، زخم دهان، تنگی تنفس، اسهال بد بو و سرفه بروز پیدا می‌کند و دام مبتلا، به شدت لاغر و در نهایت تلف می‌شود.

جوشن، ادامه داد: در این طرح واکسیناسیون دام های موجود در چراگاه‌های مشترک با حیات‌وحش استان نیز تحت پوشش حداکثری قرار خواهند گرفت.

معاون سلامت دامپزشکی استان خوزستان همچنین افزود: واکسیناسیون به موقع، انجام ضدعفونی به صورت مرتب و جلوگیری از تردد افراد متفرقه و وسایل نقلیه به دامداری، مهمترین راه پیشگیری از بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک است.

بهمن جوشن در پایان از دامداران خواست به منظور پیشگیری از بروز بیماری در جمعیت دام سبک و با توجه به کوچ رو بودن بخش عمده دام سبک استان، همکاری لازم را با اکیپ واکسیناسیون داشته باشند و حتماً قبل از کوچ کردن، نسبت به واکسیناسیون دام‌های خود اقدام کنند.

  • گروه خبری : اخبار اصلی,رویداد ها,اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 317119
کلمات کلیدی
حسین شانه سازان

حسین شانه سازان

تصاویر

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه