چاپ
ارسال به دوست

سمپاشی رایگان دام و جایگاه نگهداری دام در خوزستان

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای دامی اداره کل دامپزشکی استان خوزستان از سمپاشی رایگان بیش از 14 هزار راس دام و 65 هزار متر مربع جایگاه دامی از ابتدای سالجاری خبر داد.

دکتر محمد آنتیک چی در خصوص عملکرد این اداره کل در سمپاشی بدن و جایگاه نگهداری دام، اظهار داشت: انگل های خارجی دام مانند کنه ها و ... با تغذیه از خون و بافت دام باعث لاغری، کم خونی، کاهش تولید و تلفات می شود و اداره کل دامپزشکی استان در این راستا اقدام به سمپاشی بدن و جایگاه نگهداری دام می نماید.

وی با اشاره به 14 هزار و 246 رأس دام سبک و سنگین سمپاشی شده طی مدت مذکور بیان داشت: انگل های خارجی موجب انتقال بسیاری از بیماری های دامی و همچنین بیماری های مشترک بین انسان و دام همچون تب خونریزی دهنده کریمه کنگو، لمپی اسکین، تیلریوز و ... می شوند و با سمپاشی بدن دام از این بیماری ها جلوگیری به عمل خواهد آمد.

این مقام مسئول با اشاره به فرا رسیدن فصل گرما، خاطرنشان کرد: در این فصل به دلیل رطوبت بالا، زمان مناسبی برای تکثیر و تزاید این حشرات است، لذا باید مبارزه با آنها در اولویت کار دامداران باشد.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی استان خوزستان سمپاشی و بهسازی جایگاه نگهداری دام را مهمترین راه مبارزه با انگل ها عنوان کرد و افزود: با توجه به اینکه جاهای تاریک، نمناک و دارای شکاف مکان های مناسبی برای تکثیر انگل هاست، دامداران باید نسبت به نورگیر کردن و درزگیری جایگاه های دام اقدام کنند.


  • فایل پیوست :
  • کد خبر: ٢٥٣٢٣٣/
  • ٠٨:٣٣ - يکشنبه ٨ تير ١٣٩٩/
  • تعداد بازدید: 40

خروج