چاپ
ارسال به دوست

بیماری تب برفکی در خوزستان تحت کنترل ولی نگران کننده است

اهواز - ایرنا - مدیرکل دامپزشکی خوزستان با بیان اینکه بیماری دامی تب برفکی در استان به شدت تحت کنترل بوده ولی نگران کننده است گفت : این بیماری به صورت موردی و معمولی و نه اپیدمی مشاهده شده ولی به صورت کانونی نیست.

مصطفی کنار کوهی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه عملیات واکسیناسیون(مایه کوبی) تب برفکی در دام های سبک استان به صورت صد درصد انجام شده و هم اکنون در حال لکه گیری این بیماری هستیم افزود:خرید واکسن تب برفکی و واکسیناسیون دام سبک به صورت رایگان انجام می شود ولی نگرانی اصلی در دام های سنگین استان است که خرید واکسن بر عهده دامدار و مایه کوبی آن برعهده دامپزشکی است.


وی با ابراز نگرانی از برخی سهل انگاری هایی که ممکن است توسط دامداران دام سنگین استان رخ دهد افزود: دامداران باید توصیه های بهداشت دام را جدی بگیرند تا خطری دام آنان را تهدید نکند.


مدیرکل دامپزشکی خوزستان در ادامه با اشاره به اینکه تب برفکی در مناطق باغملک و دشت آزادگان 2 مورد مشاهده شده که در حال رسیدگی و درمان است به دامداران توصیه کرد واکسن تب برفکی را از داروخانه های مجاز خریداری کنند و دامپزشکی نیز موظف است مایه کوبی را به صورت رایگان برای دام های سنگین انجام دهد.

**
توصیه های بهداشتی برای مقابله با شیوه بیماری تب برفکی
مدیرکل دامپزشکی خوزستان چند توصیه برای مقابله و مهار کامل بیماری کشنده تب برفکی ارائه کرد که مهمترین آن ضدعفونی کردن جایگاه های نگهداری دام با استفاده از 'سود سوزآور ' و آهک توسط دامدار بود.
جلوگیری از ترددهای غیرضروری در جایگاه های نگهداری دام ، ضدعفونی کردم وسایل شیردوشی ، قرنطینه دام بیمار و تزریق به موقع واکسن از دیگر توصیه های مدیرکل دامپزشکی خوزستان برای مهار بیماری تب برفکی بود.
بیماری تب برفکی در دام شیرخوار موجب تلف شدن آن می شود ولی در دام سنگین منجر به تلف شدن نمی شود و با مراقبت های بهداشتی و مایه کوبی قابل درمان و کنترل بوده ولی هزینه های درمانی آن بالا است.
تب برفکی یا بیماری دهان و پا یک بیماری عفونی و گاهی کشنده ویروسی است که موجب بیمار شدن دام می‌شود. این ویروس عامل بیماری در ابتدا به مدت دو تا سه روز تب شدید ایجاد نموده و پس از آن تاول هایی در داخل دهان و روی پا ظاهر می‌شود که ممکن است پاره شده و موجب لنگش حیوان شود.این بیماری به عنوان طاعون برای صنعت دامداری محسوب می‌شود. کنترل بیماری منوط به واکسیناسیون، مراقبت شدید نقل و انتقال حیوانات، قرنطینه نمودن حیوانات مبتلا، اعمال محدودیت در خرید و فروش حیوانات و گاهی معدوم نمودن دام است.
در سال 1394 شیوع بیماری تب برفکی در 26کانون مهم در خوزستان گزارش شد که باعث تلف شدن تعداد نامعلومی دام در استان شد.


بر اساس آمار رسمی دامپزشکی خوزستان هم اکنون حدود 400هزار راس دام سنگین و2.5میلیون راس دام سبک به ارزش 120هزار میلیارد ریال در خوزستان وجود دارد.
پس از نفت و کشاورزی ، دام دارای بیشترین ارزش افزوده و تولید ثروت در خوزستان است.

 

  • کد خبر: ٦٨٠١/
  • ٠٩:٢٧ - سه شنبه ٧ اسفند ١٣٩٧/
  • تعداد بازدید: 298
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج