چاپ
ارسال به دوست

اطلاعیه اداره کل دامپزشکی خوزستان در خصوص بیماری تب برفکی

اداره کل دامپزشکی استان خوزستان طی اطلاعیه ای اعلام می دارد با توجه به وقوع بیماری تب برفکی در دام سنگین برخی از شهرستان های استان خوزستان و همچنین مخاطره بهداشتی و اقتصادی شیوع این بیماری در صنعت دامداری، لذا جهت ایمن‌سازی دام‌های استان علیه این بیماری، عملیات واکسیناسیون تب برفکی در جمعیت گاو و گوساله خوزستان با مشارکت اکیپ‌های مایه‌کوبی بخش دولتی اجرا می‌شود، پیگیری و اجرای اقدامات بهداشتی و قرنطینه‌ای به منظور جلوگیری و کاهش موارد بیماری توسط دامداران به شرح ذیل الزامی است.

1-با توجه به بهادار بودن واکسن تب برفکی در دام سنگین ، نسبت به خرید فوری واکسن از مراکز مجاز با هماهنگی ادارات دامپزشکی اقدام گردد .

2- از خرید و فروش و حمل و نقل دام خارج از نظارت و کنترل‌های دامپزشکی جدا خودداری نموده و حمل و نقل هرگونه دام فقط با اخذ مجوزهای بهداشتی قرنطینه ای دامپزشکی انجام شود.

3- از ورود افراد، به‌ویژه کسانی که با اماکن خرید و فروش دام، کشتارگاه‌ها و سایر دامداری‌ها ارتباط دارند به داخل محوطه دامداری جلوگیری شود.

4-  ضمن فعال کردن حوضچه‌های ضدعفونی در ورودی واحد دامداری خود، از ورود افراد، وسایل نقلیه و تجهیزات متفرقه به داخل واحد دامداری جلوگیری گردد ، در موارد ضروری از قبیل خودرو حمل شیر و آذوقه، پس از ضد عفونی دقیق اجازه ورود داده شود.

5- از همه دامداران، تولیدکنندگان و فعالان در حوزه دام درخواست می گردد، با مشاهده علائم این بیماری نظیر آبریزش دهان، وجود تاول و زخم در دهان، کاهش اشتها و لنگش در دامها ،ضمن جداسازی دام‌های مبتلا از دام‌های سالم و رعایت اصول بهداشتی، نسبت به ضدعفونی مناسب دامداری خود اقدام نموده و موضوع را سریعا به اداره دامپزشکی شهرستان خود اطلاع دهند.

 

  • کد خبر: ٦٨٩٢/
  • ١١:١٧ - چهارشنبه ٨ اسفند ١٣٩٧/
  • تعداد بازدید: 528
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج