چاپ
ارسال به دوست

اطلاعیه شماره ۲اداره کل دامپزشکی استان خوزستان

با توجه به اقدامات گسترده و تمهیدات صورت گرفته و مداخلات فوری و موثر اداره کل دامپزشکی استان ، خوشبختانه در حال حاضر بیماری تب برفکی در دام سنگین تحت کنترل قرار گرفته و موردی از کانون جدید بیماری مشاهده نگریده است .

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی خوزستان همچنین نظر به پیگیری های صورت گرفته توسط اداره کل دامپزشکی استان و به جهت کنترل ویروس عامل بیماری ،نسبت به تامین واکسن تب برفکی به اندازه کافی اقدام گردیده است.
در همین راستا و به منظور جلوگیری از بروز کانونهای جدید ،مجددا به دامداران گرامی تاکید میگردد نسبت به رعایت نکات بهداشتی و قرنطینه ای به شرح ذیل اقدام نمایند.


۱ -در صورت بروز بیماری تب برفکی، ضمن جداسازی دام های مبتلا از دام‌های سالم، سریعاً موضوع از طریق تماس تلفنی یا مراجعه حضوری به اداره دامپزشکی شهرستان و یا اداره کل دامپزشکی استان اطلاع رسانی گردد.
۲ -از تردد غیر ضروری افراد ( به ویژه افراد پر مخاطره که با میادین خرید و فروش دام، کشتارگاه‌ها، سایر دامداری ها و…) ارتباط دارند، در داخل محوطه دامداری جداً جلوگیری به عمل آید.
۳ -از بازدیدهای کنجکاوانه در سطح دامداریها و سایر مراکز حساس اکیدا خودداری شود.
۴- مبادی ورودی و خروجی دامداری واجد حوضچه ضد عفونی بوده و درسطح مناسبی حاوی آب و ماده ضد عفونی مناسب (ترجیحا هیدروکسید سدیم ۲درصد یا فرمالین ۵درصد) باشد.
۵- ورود کلیه وسایل نقلیه به داخل دامداری ممنوع شود (در مورد وسایل نقلیه نظیر ماشین های حمل شیر، علوفه و کود که الزام ورود به واحد را دارند، پس از ضد عفونی کامل و دقیق اجازه ورود داده شود) و اکیپ های مایه کوبی، دامپزشکان فارم، مسئولین بهداشتی، ماموران تلقیح مصنوعی، ماموران بیمه و رکوردگیری شیر، صاحب دامداری و … بایستی وسیله نقلیه خود را در محوطه خارج از دامداری مستقر نمایند.
۶- در ابتدای محوطه ورودی دامداری اتاقی جهت تعویض لباس و چکمه و ابزار کار که واجد دوش بوده قرار داشته و کلیه افراد ورودی به دامداری(اکیپ های مایه کوبی، دامپزشکان فارم، مسئولین بهداشتی، ماموران تلقیح مصنوعی، ماموران بیمه و رکوردگیری شیر، صاحب دامداری و …) که به نوعی با دام سروکار دارند و افرادی که از دامداری به هر دلیل خارج می‌شوند، موظف به تعویض لباس و دوش گرفتن باشند.


در پایان این نکته مهم قابل ذکراست که پیشگیری از بیماری و عدم بروز آن در دام با انجام واکسیناسیون درکنار اقدامات بهداشتی و قرنطینه ایی موثر خواهد بود .

 

  • کد خبر: ٧٣٠٢/
  • ٠٩:٢٠ - شنبه ١٨ اسفند ١٣٩٧/
  • تعداد بازدید: 332
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج