چاپ
ارسال به دوست

اطلاعیه اداره کل دامپزشکی استان خوزستان در خصوص احتمال وقوع سیل

باتوجه به هشدار اداره کل هواشناسی و مدیریت بحران استانداری استان ، مبنی بر پیش‌بینی بارش شدید باران همراه با تندر و احتمال وقوع سیل از امروز در سطح استان و احتمال وارد آمدن آسیب و خسارت سنگین در واحد های دامداری و نظر به تبعات سیل برسلامت و بهداشت جمعیت دامی در مناطق سیل زده ،روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان خوزستان به اطلاع می‌رساند رخداد احتمالی سیل می تواند موجب بروز بیماری‌های دامی خطرناک واگیردار و همچنین به‌دلیل ایجاد شرایط مناسب برای افزایش آلودگی دام‌ها به بیماری‌های انگلی داخلی و خارجی و ابتلای دام‌ها به بیماری‌هایی نظیر پنومونی‌ها، کمبودها، مسمومیت‌ها و کاهش موادمعدنی و ویتامینه گردد.

به همین منظور ادارات دامپزشکی شهرستان ها آمادگی لازم برای هرگونه اقدام فوری در مایه کوبی، درمان حمایتی – داروئی و همچنین با مشارکت نیروهای امدادی نسبت به جمع آوری و نظارت بردفن بهداشتی و اصولی دامهای تلف شده احتمالی برای کنترل و پیشگیری از بروز عفونت‌های ثانوی و همکاری کامل با دیگر سازمانهای مرتبط را دارا می باشند.


تعاونی های دامداران و پرورش دهندگان پیش بینی تمهیدات و کسب آمادگی های لازم جهت مقابله با سیل و آبگرفتگی واحد ازجمله تهیه علوفه کافی در واحد ، آمادگی و قابل بهره برداری بودن ژنراتور برق اضطراری ، عدم قرار دادن علوفه ها در قسمت هایی که احتمال نفوذ آب می باشد و همچنین ایجاد سیل بند و مهار کننده مسیر آب جهت جلوگیری از ورود آب به دامداری ها را نمایند .


دامداران مناطق در معرض خطر از ورود دام جدید تا زمان رفع خطر وقوع سیل جداً خودداری نمایند .


در شهرستان های در معرض خطر هماهنگی با برخی دامداری های غیر فعال واقع در مناطق امن تر جهت تخلیه اضطراری و انتقال دام واحدهای سیل زده در صورت وقوع توسط تعاونی دامداران صورت پذیرد .


دامداران و مسئولین فنی گزارش بروز سیل یا آب گرفتگی را بصورت فوری به ادارات دامپزشکی شهرستان ها جهت اخد تدابیر لازم از جمله واکسیناسیون و سم پاشی اعلام نمایند .


دامداران استان به‌ویژه دامداران مستقر در تالاب از چرای دام‌های خود در مسیر سیل و در زمان بارندگی در مراتع جدا خوداری کرده و حتی‌الامکان دام‌های خود را در اماکن دامی نگهداری کنند.


دامداران و عشایر محترم از چرای دام خود در ارتفاعات و مسیر های سیل جلوگیری نمایند .

 

  • کد خبر: ٨٠٠٦/
  • ٠٧:٢٧ - سه شنبه ٦ فروردين ١٣٩٨/
  • تعداد بازدید: 198
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج